Taustamusiikki ja äänimaisemat
Taustamusiikki ja muu tilaan suunniteltu ääni tarvitsevat toimivan teknisen perustan. Noretronilta saat kaiuttimet, vahvistimet, kaapelit ja muut AV-tuotteet erilaisten äänimaisemien tekniseen toteuttamiseen.
Äänimaisema on enemmän kuin taustamusiikkia
Tilan äänimaisema muodostuu siitä, mitä tilassa kuuluu ja miten ääni koetaan eri puolilla ympäristöä. Taustamusiikki voi luoda tunnelmaa, tukea tilan käyttötarkoitusta ja antaa eri alueille oman luonteensa.
Tekniikan tehtävänä on välittää haluttu ääni tarkoituksenmukaisesti eri puolille tilaa. Ravintolasali, hotellin aula, myymälä, kuntosali ja terassi asettavat kaiuttimille, vahvistukselle ja kaapeloinnille erilaisia vaatimuksia.
Meiltä saat äänimaiseman tekniseen toteutukseen tarvittavat AV-tuotteet sekä apua yhteensopivien komponenttien ja laitteiden valintaan.
Missä taustamusiikkia ja äänimaisemia käytetään?
Taustamusiikkia ja muita äänimaisemia käytetään esimerkiksi hotelleissa, ravintoloissa, myymälöissä, kauppakeskuksissa, liikunta- ja urheilutiloissa sekä muissa asiakas- ja oleskelutiloissa.
Muut asiakas- ja oleskelutilat
Taustamusiikin tekniikkaa erilaisiin julkisiin ja kaupallisiin ympäristöihin.
Mitä AV-tekniikkaa tarvitaan taustamusiikkiin ja äänimaisemiin?
Taustamusiikin tekniseen toteutukseen tarvitaan tyypillisesti kaiuttimet, vahvistus, audiokaapelit sekä järjestelmään sopivat liittimet ja muut audiotarvikkeet. Sopiva AV-tekniikka määräytyy tilan käyttötarkoituksen, halutun äänen, kuuntelualueiden ja järjestelmän hallintatarpeiden perusteella.
Kaiuttimet
Katto-, seinä- ja muut kaiuttimet äänen jakamiseen erilaisissa sisä- ja ulkotiloissa.
Äänentoistolaitteet
Vahvistus ja muut äänentoistolaitteet valitaan kaiuttimien, järjestelmän laajuuden ja käyttötavan mukaan.
Audiokaapelit
Kaiutin- ja muut audiokaapelit järjestelmän laitteiden väliseen signaalinsiirtoon ja asennuksiin.
Liittimet ja -tarvikkeet
Liittimet, rasiat ja muut asennustarvikkeet järjestelmän kytkemiseen ja rakentamiseen.
Tarvitsetko apua AV-laitteiden ja -komponenttien valinnassa?






